Eko kuchnia

W Lalilu prowadzimy własną ekologiczną kuchnię – nasz szef kuchni ma stały kontakt z dziećmi, nauczycielami i rodzicami – dzięki temu opracowuje jadłospisy w odpowiedzi na nasze potrzeby. Nawyki żywieniowe z dzieciństwa mają niebagatelny wpływ na to jak jemy jako dorośli, dlatego w Lalilu jemy zdrowo. Wszystko przygotowywane jest przez nas, od podstaw, z najlepszych sezonowych składników.

Ekologiczne kasze, warzywa, owoce, jajka, oleje od małych, lokalnych dostawców a do tego własne, domowe przetwory, kiszonki, pasty warzywne, chleb i inne wypieki z ekologicznych mąk – dzieci dostają tu to, co najlepsze.

Zwracamy uwagę nie tylko na jakość produktów, lecz także na sposób przygotowania potraw. Unikamy smażenia, panierowania, ograniczamy dania mączne na rzecz kasz, dania mięsne na rzecz warzyw a użycie cukru i soli sprowadzamy do niezbędnego minimum. Sami przyrządzamy wszystkie dania, desery, wypieki – nie zadowalają nas gotowce i półprodukty.

Opracowując jadłospisy bierzemy również pod uwagę termikę produktów czyli unikamy dań chłodzących i niewskazanych zimą (np. nabiał, cytrusy).

Szef kuchni Lalilu jest prawdziwym gejzerem kulinarnych pomysłów i nie ustaje w żywieniowych poszukiwaniach. W menu ciągle pojawiają się nowe dania, które poszerzają kulinarne horyzonty dzieci. Nie są to typowo dziecięce smaki, jednak przyrządzone z pomysłem i atrakcyjnie podane, trafiają w gusta dzieci.

Jak wynika z badań czasami dzieci muszą spróbować nowego smaku kilkanascie razy zanim smak ten polubią, dlatego w Lalilu zawsze zachęcamy dzieci do próbowania nowych dań a także samodzielnego ich przygotowywania.

Najbardziej smakuje im bowiem to, co same ugotują. W Lalilu dzieci regularnie uczestniczą w warsztatach kulinarnych – pieką chleb, pizzę, gotują zupy i miksują koktajle.

Dzieci uczestniczą w całym procesie powstawania potrawy – od umycia składników i krojenia, do „podglądania” efektów w piecu. Dowiadują się dzięki temu, czym jest świeże, zdrowe jedzenie i jak ugotować prawdziwe dania korzystając z prostych przepisów i świetnych składników.