Muzyka

Jednym z filarów Lalilu jest muzyka, miłość do niej przekazujemy dzieciom każdego dnia. Wiemy, że poznawanie muzyki jest jak poznawanie nowego języka i dlatego najlepiej jest być w niej całkowicie zanurzonym.

W Lalilu codziennie śpiewamy dzieciom, improwizując bez słów (ponieważ w muzyce tak jak w życiu nie da się nauczyć 2 rzeczy na raz – oszczędzając dzieciom konieczności używania słów, uczymy je śpiewać czysto). W ten sposób dzieci tworzą sobie słownik muzyczny, którym zaczynają się swobodnie posługiwać – tez improwizują! Dokonują tego w sposób całkowicie naturalny, tak jak dzieci tworzące pierwsze słowa. Śpiewają i rytmizują wszędzie i o każdej porze.

Nowatorska metoda umuzykalnienia profesora Edwina Eliasa Gordona, którą wykorzystujemy w Lalilu na co dzień wykształca słuch i wrażliwość muzyczną, inteligencję językową i pozytywnie wpływa na osobowość dziecka.

Przyczyną tego jest fakt, że poziom naszych uzdolnień muzycznych jest najwyższy w momencie urodzin i zapewnienie stymulującego środowiska, jakim jest Lalilu, może przynosić spektakularne efekty.

Korzyści dla dzieci są niezaprzeczalne: nabyta we wczesnym dzieciństwie zdolność muzycznego myślenia nie tylko sprawia, ze dzieci łatwiej uczą się gry na instrumentach, ale tez czytania, liczenia czy języków obcych.
W Lalilu każdego dnia odbywają się zajęcia muzyczne: umuzykalnienie metodą E.E.Gordona, rytmika czy muzyczny angielski. Oczywiście muzyka nie może istnieć bez ruchu ciała. Na zajęciach wszyscy tańczymy! Nie brakuje też wrażeń zmysłowych – bujamy się w chuście, dzwonimy dzwoneczkami, wokół fruwają piórka, chustki i bańki mydlane!

Regularnie odwiedza nas też teatrzyk muzyczny. Formuła spektaklu zakłada wspólne śpiewanie, a przedstawieniom towarzyszy muzyka na żywo.  Dzieci poznają dźwięk tradycyjnych, dawnych instrumentów, na których mają możliwość zagrać.

Muzyczny charakter żłobka nie ogranicza się jednak do codziennych zajęć muzycznych – nasz stały zespół opiekunek jest bardzo umuzykalniony. Śpiewamy na spacerze, w toalecie czy schodząc po schodach. Każdy moment jest dobry, by cieszyć się muzyką.

 

Nasze opiekunki grają również na różnych instrumentach: gitarze, ukulele, flecie, pianinie i skrzypcach.

W wolnych chwilach chwytamy za instrumenty i wspólnie muzykujemy. Dzieci podczas swobodnej zabawy słuchają zróżnicowanej muzyki. Nie tylko Mozarta, ale tez Możdżera, jazzu, bluesa czy muzyki etnicznej.