Metoda

Fundamentem wszystkiego co robimy jest koncepcja porozumienia bez przemocy Marshalla Rosenberga oraz szeroko pojęta idea bliskości. Do każdego dziecka podchodzimy z uwagą i szacunkiem, starając się zaspokoić jego potrzeby i zrozumieć jego uczucia.

Żłobek jest dwujęzyczny – przygotowujemy tu dzieci do naszego przedszkola, gdzie dzieci są już w 100% zanurzone w języku angielskim.

Muzyka to nasza pasja!

Wierzymy, że ma kluczowy wpływ na rozwój dzieci i dlatego w naszym żłobku muzyka jest wszechobecna.

Sensoryka

W Lalilu ciągle coś ugniatamy, lepimy, rozdzieramy, malujemy, przelewamy i przesypujemy. Sensoryka to obok muzyki, kolejny filar naszej metody wspierania rozwoju dziecka.
dowiedz się więcej

Doświadczenia ze świata zmysłów mają kluczowe znaczenie dla rozwoju małego dziecka. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle małego dziecka.

Dlatego w Lalilu ciągle coś ugniatamy, lepimy, rozdzieramy, malujemy, przelewamy i przesypujemy. Bałaganu się nie boimy! Nie ma tu instrukcji, jest ogromna wolność decyzji i ekspresji. Malujemy na dużych przestrzeniach, nie tylko pędzlami – palcami, stopami i najróżniejszymi przedmiotami.

Doświadczamy otaczającego nas świata i przestrzeni wszystkimi zmysłami – wąchamy, smakujemy, dotykamy i słuchamy. Piękno przyrody doceniamy w bezpośrednim kontakcie. Podczas spacerów w parku słuchamy ptaków, wąchamy kwiaty, zbieramy liście, patyki i kasztany.

Z różnych faktur i elementów budujemy ścieżki sensoryczne, w których z radością zanurzamy ręce i stopy. Opiekunki same tworzą pomoce, instrumenty i zabawki – przydają się tkaniny, drewno, guziki, kolorowe szkiełka, muszelki czy ziarenka kawy, by przy pomocy dzieci zamienić je w małe cuda. Poza codzienną zabawą z materiałami sensorycznymi, w żłobku prowadzone są regularnie warsztaty sensoplastyczne z artystką Olą.

Świeże spojrzenie i nieszablonowe myślenie to naturalny zasób każdego dziecka. W Lalilu rozwijamy ten kreatywny potencjał już od najmłodszych lat.
dowiedz się więcej

Aby stymulować dzieci do nowych pomysłów, w przestrzeni żłobka dla dzieci dostępne są liczne, zróżnicowane i pogrupowane przedmioty, których przeznaczenie nie jest z góry zdefiniowane. W przeciwieństwie do tradycyjnych zabawek, jak samochód strażacki czy plastikowe owoce, w przypadku których nie potrzeba wiele wyobraźni, by nimi się bawić – przedmioty w Lalilu (np. tkaniny, kasztany czy muszelki) dają nieskończone możliwości zabawy. Dzieci inspirują się nimi, dokonują wyborów, odkrywają ich właściwości, nadają nowe znaczenia i wykorzystują je w zaskakujący sposób. To stymuluje ciekawość, pobudza wyobraźnię i kreatywne myślenie.

Dużą wagę przywiązujemy do tego, by dzieci miały czas na spontaniczną, niekierowaną zabawę. To wtedy właśnie najbardziej rozwijają wyobraźnię i kompetencje społeczne. Doświadczają różnorodności życia, dokonują wyborów, mają wpływ na rzeczywistość. Poprzez wchodzenie w różne role w zabawie, dzieci uczą się współpracy, negocjowania, umiejętności rozwiązywania problemów i konfliktów. Doświadczają też podejmowania ryzyka i efektów swoich decyzji.

Mniej znaczy więcej

Wierzymy, że oszczędna, „dorosła” estetyka może też podobać się małym dzieciom. Dlatego nasze wnętrza zupełnie nie przypominają „sal zabaw”, nadal pozostając przytulną i bezpieczną przestrzenią dla dzieci.
dowiedz się więcej

Dzieci kochają ruch.

My tez! Każdego dnia rozwijamy gibkość, siłę, równowagę i koordynację a co za tym idzie świadomość swojego ciała i pewność siebie.
dowiedz się więcej

W Lalilu wychodzimy na dwór każdego dnia. Zakładamy, że nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania – w Lalilu każde dziecko ma kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy i podgumowane spodnie. Nie straszny nam deszcz i błoto. To źródło doskonałej zabawy!

Nasz żłobek ma własny ogródek z placem zabaw, ale korzystamy też z bliskości Pól Mokotowskich Do dyspozycji najmłodszych dzieci mamy wygodne wózki 6-osobowe duńskiej firmy Kiddybus. Jesienią zbieramy w parku liście, kasztany i żołędzie. Zimą lepimy bałwany i jeździmy na sankach. Wiosną obserwujemy budzącą się do życia przyrodę. Szukamy w trawie mrówek, ślimaków, biedronek i motyli. Latem gramy w klasy, skaczemy po kałużach i puszczamy latawce!

Wyjątkiem są dni kiedy powietrze jest bardzo zanieczyszczone. W ogródku żłobka mamy własną stację pomiarową i jeżeli stężenie pyłów przekracza normy, zostajemy w budynku. W salach zainstalowane są wysokiej jakości oczyszczacze i nawilżacze powietrza z filtrem HEPA H13.

A kiedy zostajemy w Lalilu? - dajemy dzieciom możliwość nieskrępowanego ruchu. Bieganie, wspinanie, czołganie, skakanie i taneczne wygibasy to nasza codzienność.

Wspinamy się po poduchach i piankowych miękkich schodach, tworzymy tory przeszkód, gramy w piłkę, skaczemy na trampolinie, rzucamy do celu, tańczymy, biegamy i spacerujemy po pochyłych platformach, ścieżkach sensorycznych i równoważni. Każdego dnia rozwijamy naszą gibkość, siłę, równowagę i koordynację a co za tym idzie świadomość swojego ciała i pewność siebie.